Noha elsőre meglepőnek tűnhet a márka magas „életkora”, hiszen még az autók korszakát megelőző időkbe nyúlik vissza, a történet nem is a négykerekűekhez kötődik, hanem a mozdonyokkal kezdődött. Így a világon elsőként bejegyzett motorolajmárka hosszú és különleges múltjának bemutatását egy 1866-os eseménnyel indítjuk.
Doctor John Ellis orvos eredetileg az olaj gyógyító hatását kutatta, mikor felfedezi a desztillált nyersolaj különleges kenőképességeit, amiket a mozdonyok hűtésére használ fel. Ezzel Ellis a világ első kőolaj alapú kenőanyagát alkotja meg, amit 1873-ban be is jegyeztet, és megalapítja a Valvoline-t.
Az első Észak-Amerikában rendezett autóverseny. A futamot már a Valvoline által támogatott kéthengerű, másfél lóerős autó nyeri meg.
Egyre több autóban, például a legendás Ford T-Modelben is Valvoline motorolajat használnak, a Ford esetében ráadásul ez a gyár által támogatott kenőanyag is.
A Valvoline kifejleszti az X-18-as olajat,
az első univerzális motorolajat a világon.
A Valvoline motorolajok a II. világháborúban is kulcsszerepet töltenek be, számtalan járműben használják kenőanyagként a márka termékeit.
A kentucky-i Ashland Oil Inc. felvásárolja a Valvoline-t, amivel az innováció egy új korszaka indul meg. A Valvoline bevezeti az első All Climate™ olaját, amivel többé nincs szükség évszakonkénti olajcserére.
A Valvoline bevezeti első versenyekre készült olaját. A különleges összetétel jobban védi a motorokat még az olyan, nagy terhelést kapó autók esetében is, mint az Amerikában ekkor népszerű izomautók. Az olajat számtalan versenysorozatban – például Formula–1 – is használták, és mindmáig az egyik legtöbbet eladott versenyolaj a világon.
A Valvoline elképesztő versenyeredményeket ér el. 1970-ben az Indy 500-at nyeri meg, 1972-ben a NASCAR Daytona 500-at, majd 1978-ban megszerzi első Formula–1 világbajnoki címét.
A Valvoline ismét a fejlesztés élvonalában – az olajmárka 1996-ban bevezeti első szintetikus olaját, a Durablend™-et. Az olaj különleges kenést biztosít a kor kisebb, ám nagyobb fordulatszámú motorjainak.
Míg a legtöbb versenytárs csak az új motorokra fókuszál, a Valvoline valami különlegessel áll elő. Bevezetik a MaxLife™ olajat, amit kifejezetten a sokat futott autókhoz készítenek. Ugyancsak 2000-ben a Valvoline megnyeri a rangos World Rally spanyol versenyét is.
A Valvoline nem pusztán globális növekedést ér el, de olyan versenyeken teszi próbára magát, mint a Dakar, vagy a WTCC, ahol több nyertes csapatot is támogat. Bevezetik a NextGen™ olajat is, amit energiatakarékos módszerrel gyártanak.
A Valvoline tovább növekszik, egyúttal az Ashland Inc. bejelenti, hogy különálló, tőzsdén is jegyzett céggé alakítja az olajmárkát 2016 végéig.